Masivní kampaň policie a města varuje: Piješ. Řídíš. Zabíjíš.
Masivní informační kampaň nazvanou Piješ. Řídíš. Zabíjíš. spustila policie v Plzeňském kraji. Jde o projekt, který policie připravila ve spolupráci s městem Plzeň, dotací jej podpořil Plzeňský kraj. Cílem preventivní akce je snížit počet nehod pod vlivem alkoholu. Kampaň má apelovat na řidiče, aby si uvědomili následky svého jednání. Lidé uslyší z rádií působivé spoty, v obchodních centrech, na zastávkách městské hromadné dopravy, na benzinových pumpách i jinde uvidí plakáty, na nichž jsou uvedeny údaje o skutečných obětech dopravní nehody, mimo jiné i o tříleté Lucince, kterou usmrtil osobní vůz, jehož opilý řidič vjel na nástupní ostrůvek.
„Počty nehod v Plzni, při nichž byl řidič pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, jsou vysoké a mám obavu, že v budoucnu se to bude ještě stupňovat. To nechceme, proto musíme více řešit prevenci, například právě i tímto způsobem,“ řekl při představení kampaně primátor města Plzně Martin Zrzavecký. Město Plzeň chce dát projektem najevo, že bude proti alkoholu za volantem bojovat společně s policií, projekt by měl pokračovat i v dalších letech.
Jen za prvních sedm měsíců letošního roku evidují policisté v regionu 2021 dopravních nehod, meziročně o 133 více. Počet usmrcených vzrostl o 13 na 34, z toho v deseti případech byl na vině alkohol a u několika dalších případů čeká policie na výsledky soudní pitvy. Průměrný věk opilých viníků, kteří zavinili smrt, byl letos 35 let. Alkohol byl zjištěn u 173 viníků, nejčastěji u řidičů motorových vozidel (137), ve 27 případech u cyklistů a chodci byli jako viníci ve dvou případech. Nejčastější příčinou evidovaných událostí byl nesprávný způsob jízdy (v 984 případech), u nichž byl alkohol naměřen u 93 nehod. Na druhém místě byla nepřiměřená rychlost, kdy by alkohol prokázán u 37 viníků. Nejvíce řidičů, 103, mělo za sedm měsíců v krvi 1,5 promile alkoholu a více, od jedné do 1,5 pak dalších 26.
Za město kampaň připravil Odbor bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně, který na něj získal dotaci od Plzeňského kraje ve výši 190 tisíc korun, Plzeň se spolupodílí 30 procenty.