Kouření trávy

Za to, že máš u sebe jediného jointa , ti hrozí pokuta až do výše do 15 000 Kč nebo přestupkové řízení, protože držení drogy je přestupek. Jointa ti Policie ČR samozřejmě zabaví a zlikviduje. Držení většího množství je ale trestné dle trestního zákona . Pokud je ti ale méně než 18 let, můžeš mít řadu problémů - řešit to budou rodiče a pokud se to dozví ve škole tak i škola, nebo sociální pracovníci Orgánu sociálně právní ochrany dítěte.

I když si pěstuješ konopí jen pro vlastní potřebu, pak se jedná o výrobu drogy a tedy přestupek nebo i trestný čin. Policie ČR bude posuzovat řadu věcí. Především množství vypěstované trávy. Pokud pěstuješ, tak se dopouštíš přestupku i v případě malého množství do 5 kytek. V případě většího množství než 5 kytek se dopouštíš trestného činu.

Dále také bude zkoumat, jak je silná, zda je pěstována venku nebo v domácím systému takzvaně “pod lampou”. Jinak bude posuzováno, když Policie ČR odhalí dvě kytky, které máš zasazené v přírodě a jinak, když budeš doma pěstovat 20 kytek silného konopí se speciální technikou.
V případech malého množství sice obvykle hrozí podmíněné tresty, pokud se ale prokáže další předání nebo prodej, pak ti hrozí trest přísnější a můžeš jít i do vězení.

I sklizeň a sušení se považuje za výrobu drogy a je podle zákona trestné. Když pěstuješ malé množství jen pro sebe, pak ti tedy hrozí nejčastěji podmínka, ale pozor, když tě někdo požádá, zda by si u tebe nemohl uskladnit a třeba vysušit sklizené konopí. Nebude záležet moc na tom, zda kytky konopí byly tvoje, nebo jsi chtěl jen pomoci kamarádovi, protože on to neměl kam dát. V případě držení marihuany se za přestupek považuje množství do 10 gramů a za trestný čin množství větší než 10 gramů.

Nejzávažnější ale je, pokud se zjistí, že trávu prodáváš. Nikdy nevíš, kdo nakonec trávu od tebe bude kouřit a zda to třeba nebude i dítě, kterému může hodně ublížit.

Pokud si zapálíš jointa, dopouštíš se přestupku. Samotné kouření není protiprávní, ale držení nelegální návykové látky je vždy protiprávní. Pokud joint pošleš dokola, někomu ho podáš, tak se jedná o trestný čin. Přičemž nezáleží na množství a je trestné dát někomu i jediného šluka. Společné kouření bude posuzováno jako předání drogy, takže by ti hrozil trest odnětí svobody na jeden rok až pět let. V případě že kouříš s osobou mladší 18 let, tak by se jednalo o trestní sazbu odnětím svobody na 2 až 10 let. Což není úplně legrace.

O trestný čin se jedná i tehdy, když trávu někomu daruješ a nic za to nechceš. Bez ohledu na množství (stačí darovat jeden joint) se jedná o trestný čin, protože šířit nelegální drogy se nesmí.

Pokud řídíš auto a kamarád si vedle tebe zapálí jointa, tak můžeš mít pozitivní test při kontrole na návykové látky. I když jsi sám nekouřil.
Orientační test za slin nebo test potu, který provádí při silniční kontrole Policie ČR je v případě pozitivního výsledku následován odběrem krve a moči. Tento test je rozhodující pro určení viny nebo neviny i závažnosti. Pozor tedy i na to, aby ses se trávy „jen“ nenadýchal.

Co dělat, když už se to stane
Když trávu vypěstuješ, nebo dostaneš, vždy máš možnost nic neriskovat a prostě jí vyhodit do koše tak, aby jí nikdo nenašel a nemohl použít. Pokud trávu prodáváš, nebo „jen“ rozdáváš, přestaň s tím hned.


Kdo mi s tím pomůže?
Pokud trávu kouříš často a nedokážeš přestat a právě proto si jí kupuješ a máš jí u sebe, vyhledej odbornou pomoc. Závislost na marihuaně často nenápadně ovlivňuje tvůj život a návyky. Nekouření trávy tě může příjemně překvapit – může se ti vrátit energie i dlouhodobá dobrá nálada, zlepšit spánek i stravování a dokonce i chuť na sex. Jen je potřeba překonat odvykání. V Plzni se s prosbou o radu i pomoc můžeš obrátit na řadu organizací, například Spolek Ulice, Ledovec nebo Centrum protidrogové prevence a terapie. Určitě tě při odvykání podpoří i rodiče, tvůj doktor nebo učitel ve škole.

Nejlepší je nehulit!

 

Vyhledání policejního okrsku

Projekty pro bezpečnou Plzeň

Krizové řízení

  • Oddělení krizového řízení
  • Kopeckého sady 11, Plzeň
  • Telefon: 378 033 800
  • Email: karas@plzen.eu