Požár

Víte, co dělat a jak se chovat při vzniku požáru? Mějte na paměti 7 základních pravidel


Nikdo z nás se nechce dostat do nepříjemné situace, kdy bude hořet, ale stát se to může a měli bychom na to být vždy dobře připraveni. Kdybyste se nedej bože ocitli v blízkosti požáru nebo dokonce byli přímo v jeho ohnisku, víte, co máte vlastně dělat? Víte, jak se chovat, abyste sobě, ale i druhým, dokázali zachránit život? Doufáme, že tento návod nebudete nikdy potřebovat.


1. Nepodléhejte panice ani hysterii

Říká se to velmi jednoduše, ale při vzniku požáru je nejdůležitější udržet chladnou hlavu a zachovat klid. Nepodléhejte panice ani hysterii, protože to může mít fatální následky.

Pravděpodobně se vám zvýší hladina adrenalinu, který způsobí, že tělo dokáže podat extrémní výkon. Adrenalin (epinefrin) je totiž základním hormonem stresové reakce, takže si mozek řekne o „útok nebo útěk“.

Tip: Pokud se nacházíte v místnosti, kde je kouř, přikrčte se nebo si lehněte na zem a než cokoliv uděláte, dejte si pár vteřin na rozmyšlenou. Snažte se uklidnit a hledejte řešení.

Nezapomeňte, že čím více zmatku vyvoláte, tím méně máte času na záchranu! A to nechcete.

2. Vyhodnoťte rozsah požáru

Snažte se v rychlosti vyhodnotit rozsah vzniklého požáru. Jedná-li se o malý požár a myslíte-li si, že ho zvládnete uhasit vlastními silami, zkuste to, ale v žádném případě se nepřeceňujte! Nedělejte nic ukvapeně. Nemusí se vám to vyplatit.

Tip: Hašení můžete provádět pomocí vhodného hasicího přístroje (vodní, práškový, pěnový, sněhový), případně kusem látky nebo vodou, ale pozor na elektřinu.

Nezapomeňte, že pokud se pustíte do hašení, musíte si pečlivě hlídat, aby vám oheň neodřízl vaší jedinou únikovou cestu! Když se vám vzniklý požár podaří uhasit, musíte to i tak neprodleně ohlásit hasičům!

3. Zabraňte rozšíření požáru

Pokud si myslíte, že oheň uhasit nelze, můžete se alespoň pokusit zabránit jeho dalšímu rozšíření. Opět platí pravidlo extrémní opatrnosti a nepřeceňování svých sil.

Tip: Odstraňte z dosahu požáru vysoce hořlavé látky, tekutiny nebo jiné materiály. Pokuste se uzavřít přívod plynu a elektřiny.

Nezapomeňte, že se můžete dostat do styku s výbušnými látkami, takže zbytečně nic neriskujte!

4. Pokuste se zachránit ostatní

Nezapomeňte také na ostatní osoby nebo zvířata, která mohou být též v ohrožení života. Pokud to situace dovoluje, tzn. nejste-li v takovém ohrožení, že se musíte ihned a bezodkladně evakuovat, pokuste se o záchranu ostatních. Chovejte se zodpovědně.

Tip: Zkontrolujte nejbližší okolí požáru a pokud najdete někoho, kdo nemá vlastní síly nebo z jiných důvodů sám nedokáže opustit objekt, vyveďte ho ven do bezpečí.

Nezapomeňte, že byste měli dát vědět také svým sousedům. Řekněte jim, ať dají vědět ostatním, kterých se může vzniklý požár každou chvíli týkat.

5. Volejte záchranáře

V tuto chvíli jste provedli akutní věci, díky kterým můžete zachránit životy a zároveň předejít zhoršení celé situace. Uvědomte si také, že všechno může být úplně jinak a vy na tyto kroky nebudete mít čas ani prostor. V takovém případě volejte záchranáře okamžitě při prvním zjištění vzniku požáru. Tzn., že celý proces můžete obrátit: nejdříve zavoláte záchranáře a pak teprve se budete pokoušet o zabránění šíření ohně a záchranu životů. Záchranáři vám po telefonu také poradí.

Pokud si nevzpomenete na číslo hasičů, které je mimochodem 150,
můžete volat také na číslo 112, což je jednotné evropské číslo tísňového volání.
Pokud zavoláte záchranku 155, státní policii 158 nebo městskou policii 156, nic se neděje, protože informace si mezi sebou ihned předají.

Tip: Pokud na to je čas a síla, a máte-li ji nainstalovanou, můžete využít mobilní aplikaci ZÁCHRANKA, která pouhým stisknutím tlačítka odešle nouzovou zprávu s vaší přesnou polohou. Více o aplikaci ZÁCHRANKA ZDE.

Nezapomeňte, že když voláte záchranáře, musíte se představit a sdělit jim vaší polohu. Čím přesnější informace sdělíte, tím rychleji se k vám dostanou.

6. Opusťte místo požáru

Je čas co nejrychleji opustit místo, kde vznikl požár. Dávejte při tom velký pozor, abyste se nenadechli kouře nebo jiných zplodin z ohně. Stačí několik nadechnutí a jste bez vědomí!

Tip: Protože kouř stoupá vzhůru, skloňte se nebo si klekněte, abyste byli pod ním a zbytečně se nenadýchali. Chovejte se klidně. Pro jistotu použijte improvizovanou dýchací roušku. Ideální je jakákoliv navlhčená textilie - například kapesník, triko, ručník, závěs apod.

Nezapomeňte, že nesmíte odvětrávat! Čím více vzduchu do hořících prostor dostanete, tím více začne hořet! Vzduch přeci podporuje hoření.

7. Připravte místo hasičům

Jakmile se dostanete z objektu ven a budete vědět, že jsou na cestě záchranné složky, bude-li to možné, pokuste se jim uvolnit příjezdovou komunikaci.

Tip: Pokud máte alarm, spusťte ho! Zkrátka zbuďte pozornost a volejte !!! HOŘÍ !!! Informujte nejen své sousedy, ale také všechny, které potkáte. Řekněte jim, aby si přeparkovali svá auta, protože přijedou záchranáři.

Nezapomeňte, že vždy musíte počkat do příjezdu hasičů, záchranářů a policie.

Vyhledání policejního okrsku

Projekty pro bezpečnou Plzeň

Krizové řízení

  • Oddělení krizového řízení
  • Kopeckého sady 11, Plzeň
  • Telefon: 378 033 800
  • Email: karas@plzen.eu