Jízda na černo

Když někdo jede bez lístku nebo předplaceného jízdného, jede na černo. Může se mu ale stát, že ho potká revizor a dá mu pokutu. Bude pak muset zaplatit nejenom lístek, ale i pokutu…a v té chvíli už jde o čas. Čím dříve je pokuta a lístek zaplacený, tím menší je dluh.

Kolik stojí pokuta?

Pokud pasažér bez jízdenky nezaplatí do 40 dní, může se mu stát, že Plzeňské městské dopravní podniky předají dluh k soudu a soud může dát dluh vymáhat exekutorovi . Každý rok dluh narůstá, za deset let může být za jednu nezaplacenou jízdenku až 40 000 Kč.

Chceš vědět víc…? Třeba kdo je a jak se pozná černý a jak šedý pasažér? Podívej se sem:

http://www.pmdp.cz/informace-o-preprave/prepravni-kontrola/


Dobrá zpráva je, že od 1. 9. 2018 mohou jezdit děti mladší 15ti let zadarmo, musejí ale mít Plzeňskou kartu.


Co dělat, když mám dluh?
Pokuty se platí na Denisovo nábřeží 12 v tzv. doplatkové pokladně, která je ve dvoře. Každý, kdo dluží za pokutu, se sem může přijít zadarmo zeptat, jaký dluh má a jak ho může zaplatit. Dluhy se neodpouští, ani nezmenšují, takže čím dřív dluh zaplatíš, tím menší bude.

Kdo mi s tím pomůže?
Pokud máš dluh a nevíš jak ho zaplatit, svěř se někomu, kdo ti pomůže. Určitě by to měli vědět rodiče, nebo zajdi za učitelem či do některé z organizací, které radí zdarma a pracují tam lidé, kteří umějí poradit a nikomu nic neřeknou. V Plzni ti poradí třeba neziskové organizace Člověk v tísni o.p.s., Ponton, z.s., nebo i Občanská poradna o.p.s. Tady najdeš katalog všech sociálních služeb v Plzni, jako druh služby vyber třeba Odborné sociální poradenství, Terénní programy nebo Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež: https://socialnisluzby.plzen.eu/katalog-sluzeb/

Nejlepší je jezdit s jízdenkou a dluhy platit co nejrychleji.

Vyhledání policejního okrsku

Projekty pro bezpečnou Plzeň

Krizové řízení

  • Oddělení krizového řízení
  • Kopeckého sady 11, Plzeň
  • Telefon: 378 033 800
  • Email: karas@plzen.eu