Nález platební karty

Použití cizí karty je trestný čin, kterému se říká neoprávněné opatření, padělání a pozměňování platebního prostředku. Kartu nesmíš zkusit vůbec použít, už jen vyzkoušení je trestný čin. Pokud kartu, kterou si našel, použiješ k výběru z bankomatu, tak budeš zachycen na kameře. Každý bankomat jí má a ve většině obchodů už jsou kamery také. Používání platební karty je dohledatelné, protože zanechává takzvanou digitální stopu.

Pokud jsi cizí kartu použil, pak ti hrozí trest dle rozsahu zneužití, takže podle toho, kolik jsi z karty ukradl. Soud tě ale může poslat do vězení až na 2 roky. Pokud k tomu dojde v rámci organizované skupiny, nebo ve značném rozsahu (z karty zmizí více než 500 000 Korun), tak ti může hrozit trest až 10 let ve vězení. Trestná je i příprava takového činu.

Když kartu najdeš, nikdy ji nepoužívej a ihned ji odevzdej na Policii ČR, třeba ti majitel karty dá i odměnu.

Co dělat když už se to stane
V případě, že jsi cizí kartu použil, tak by ses měl snažit věci napravit. V případě, že použiješ něčí kartu a rozmyslíš si to, peníze neutratíš a vrátíš je, mohlo by to znamenat účinnou lítost a vést k tomu, že nedostaneš žádný trest, nebo jen nějaký minimální. Když je ale utratíš a nemůžeš vrátit, pořád je přiznání a snaha o vrácení správným krokem.

Účinná lítost znamená, když pachatel svůj skutek sám oznámí a díky tomu bude možné zamezit nebo zmírnit následky trestného činu a v případě karty když peníze vrátí a omluví se. To ale posuzuje soud.

Pokud se jedná o tvůj první střet se zákonem a chytnou tě, pak můžeš doufat v podmíněný trest, což znamená, že tě nezavřou do vězení. Pokud k činu došlo v souvislosti s jinou trestnou činností (krádež, přepadení, vloupání...), tak to naopak hraje v tvůj neprospěch a měl by ses nějakého trestu rozhodně bát.

Kdo mi s tím pomůže?
Pokud použiješ cizí kartu a potřebuješ pomoct vyřešit následky, můžeš se obrátit třeba na Probační a mediační službu. Také si můžeš najmout právníka či advokáta, ale pozor, chtějí za své rady a pomoc dost peněz. Můžeš se také obrátit na některou z organizací, které v Plzni působí. Určitě ti pomůžou v organizaci Člověk v Tísni, Ponton nebo Občanská poradna. Můžeš ale také přijít do jakéhokoliv Nízkoprahového klubu, kde ti poradí také.

Cizí platební karty ani karty do bankomatu nikdy nepoužívej!

Vyhledání policejního okrsku

Projekty pro bezpečnou Plzeň

Krizové řízení

  • Oddělení krizového řízení
  • Kopeckého sady 11, Plzeň
  • Telefon: 378 033 800
  • Email: karas@plzen.eu