Ondřej Bank v Plzni podpořil kampaň Respektuj 18

Kampaň, která upozorňuje na pití alkoholu dětmi a mládeží, podpořil v úterý v Plzni při Dnu Respektuj 18 několikanásobný mistr České republiky v lyžování Ondřej Bank. Akce byla stěžejní událostí celé kampaně, kterou před pěti lety založily město Plzeň, Plzeňský Prazdroj a Centrum protidrogové prevence a terapie. Jen loni kampaň zaznamenalo bezmála dva miliony Čechů a aktivně jí vyjádřilo podporu přes 100 tisíc lidí včetně více než 550 provozovatelů hospod a restaurací. Letos se navíc projekt Respektuj 18 rozšířil i na Slovensko.

„Myslím si, že každá taková akce je hodně dobrá, prospěšná. Musím říct, že znám ze své zkušenosti hodně lidí, kteří mají velký problém s alkoholem,“ řekl přítomným Ondřej Bank. Podle něj je pití alkoholu dětmi a mládeží zatím společností opomíjeným tématem.

„Je to o tom, abychom ukazovali, že na alkohol si každý musí počkat. Sám jsem pivař, mám rád pivo, ale jak jsem řekl, je potřeba si počkat. Mladí lidé by se měli věnovat v útlém mládí jiným aktivitám, než je pití alkoholu, například právě sportu,“ zahájil akci primátor města Plzně Martin Zrzavecký. Cílem Respektuj 18 je upozornit na stále vysokou toleranci pití alkoholu u dětí a mladistvých a změnit toto vnímání v české společnosti.

Součástí kampaně byl informační stánek na náměstí Republiky, kde si Plzeňané mohli diskrétně popovídat s odborníkem na závislosti a získat užitečné rady pro řešení konkrétních situací spojených s alkoholem a dětmi. Také se soutěžilo právě s Ondřejem Bankem na trenažéru lyžování, lidé mohli získat fotografii s jeho podpisem. Do ulic západočeské metropole také vyrazily hostesky, které vyzývaly veřejnost k podpoře hlavní myšlenky projektu. Každý tak mohl prostřednictvím interaktivního tlačítka nebo připnutím červené placky s osmnáctkou vyjádřit svůj nesouhlas s podáváním a prodejem alkoholu dětem.

Letošní kampaň byla v Plzni spuštěna 1. června. V ulicích jsou rozmístěny informační panely, které upozorňují na problematiku pití alkoholu u dětí a mládeže. Kampaň se zaměřuje především na rodiče dětí a mladistvých, hostinské a maloobchodní prodejce. Nabízí konkrétní rady a tipy pro rodiče, jak o alkoholu s dětmi diskutovat, a provozovatelům hospod a restaurací, jak zvládat každodenní situace spojené s prodejem alkoholu nezletilým. Jednou z letošních novinek v projektu Respektuj 18 je pravidelná měsíční rubrika odborníka na webových stránkách www.respektuj18.cz na téma závislostí a otázek, které jsou spojené s pitím alkoholu dětmi, například jak si promluvit s dítětem, když jede na školní pobyt apod.

V průběhu pětiletého trvání projektu se ke kampani přidali čtyři partneři, a to Plzeňský kraj, Moravskoslezský kraj, Městská část Praha 14 a město Ostrava. V roce 2016 ji zaznamenaly bezmála dva miliony Čechů a aktivně ji vyjádřilo podporu přes 100 tisíc lidí včetně více než 550 provozovatelů hospod a restaurací. Letos se navíc projekt Respektuj 18 rozšířil i na Slovensko.

Vyhledání policejního okrsku

Projekty pro bezpečnou Plzeň

Krizové řízení

  • Oddělení krizového řízení
  • Kopeckého sady 11, Plzeň
  • Telefon: 378 033 800
  • Email: karas@plzen.eu