Plzeň ocenila mimořádné činy, mimo jiné muže za záchranu topící se seniorky

Sedm mimořádných činů vykonaných při záchraně lidského života a majetku ocenilo dnes město Plzeň. Čtrnácti kandidátům z řad policistů České republiky i Městské policie Plzeň, záchranářů, hasičů a občanů předal za jejich obětavost, statečnost a pohotovost pamětní plakety a věcné dary primátor města Martin Zrzavecký. Nad akcí pořádanou Odborem bezpečnosti a prevence kriminality společně s Odborem krizového řízení Magistrátu města Plzně převzal záštitu. Mezi oceněnými je například Jiří Kšanda, který spolu s dalším mužem zachránil seniorku topící se ve Velkém boleveckém rybníce nebo policistka na mateřské dovolené, která zasahovala 17. listopadu u srážky autobusu s tramvají.


Výjimečné činy dělají výjimeční lidé. Dovolte mi vám všem oceněným, ale i vašim nadřízeným poděkovat za práci, kterou děláte pro nás, pro běžné občany města Plzně, kterou děláte pro celou společnost. Děkuji tisíckrát,“ řekl přítomným primátor Martin Zrzavecký.

„Letos je to pro mě o to cennější, že mezi oceněnými je bývalý kolega z Magistrátu města Plzně, i tomu patří velký dík,“ uvedl Aleš Průša, vedoucí magistrátního odboru bezpečnosti a prevence kriminality.


Někdy se člověk potkává s lhostejností, zde jste ale lidé naprosto jiného ražení. Víte, jak se postavit situaci, ve které se kloubí schopnost, připravenost a vůle pomoci,“ řekl přítomným Petr Liška z Odboru krizového řízení Magistrátu města Plzně.

Ocenění získali:


Hasiči Jiří Vítovec, Martin Suchý, Miroslav Cízl

V sobotu 27. srpna 2016 v 16:30 hodin byl nahlášen požár v areálu firmy Schneider na Borských polích. V době příjezdu první jednotky byl už požár rozšířen, navíc došlo k úniku čpavku. Miroslav Cízl prováděl hašení přímo v ohnisku požáru. Díky svým znalostem a zkušenostem významně přispěl ke zdárnému uhašení požáru. Velitelem zásahu byl Jiří Vítovec a také Martin Suchý. Především díky jejich rozhodnému velení, správnému a včasnému nasazení sil a prostředků nedošlo k žádnému zranění a byly uchráněny nemalé hodnoty na majetku.

Strážníci Martin Machulda, Jan Lang

V pátek 2. září 2016 tísňová linka přijala oznámení o pokusu o sebevraždu. Náhodný kolemjdoucí zahlédl na Hlavním vlakovém nádraží v Plzni muže, který ležel přímo v kolejišti. Na místo dorazila jako první hlídka strážníků ve složení Martin Machulda a Jan Lang. Strážníci bleskovým zásahem zabránili střetu vlaku s ležícím mužem, z kolejiště jej odvedli, na zastavení vlaku již nezbýval čas.

Strážníci Martin Vild, Pavel Perlík

Dne 16. září 2016 krátce před 23. hodinou přijala hlídka strážníků z Doubravky oznámení z operačního střediska Městské policie Plzeň o pokusu o sebevraždu. Strážníci po příjezdu na místo zjistili, že na nahlášené adrese se nachází provozovna pošty. Při šetření v okolí zjistili, že jméno nahlášené ženy je uvedeno na zvonku jednoho z bytů sousedícího domu. Na zvonění však nikdo v přízemním bytě nereagoval. Strážník Vild vysadil kolegu Petrlíka, který z balkonu uviděl na pohovce bezvládně ležící osobu, nereagovala na jejich volání, ani na světelný signál. Vzhledem k tomu strážníci vstoupili do bytu skrze pootevřené balkonové dveře. Vedle pohovky našli několik prázdných obalů od léků. Strážníci přivedli ženu k vědomí a ta jim potvrdila, že užila větší množství léků a zapila je alkoholem. Poté se strážníci spojili se záchrannou službou a až do jejího příjezdu poskytovali první pomoc podle pokynů operátorky záchranné služby. Díky jejich rychlému rozhodování se podařilo zachránit lidský život.

Policisté Lukáš Reisinger, Michal Otásek

Dne 17. srpna tohoto roku přijalo operační středisko Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje oznámení o muži, který v Meditační zahradě v Doudlevcích vyhrožuje sebevraždou upálením. Na místo byla vyslána hlídka z Obvodního oddělení Plzeň - Slovany, která byla z taktických důvodů v civilu. Když praporčík Reisinger a praporčík Otásek na místo dorazili, objevili v zadní části zahrady mezi stromy a keři muže, který se poléval benzínem z kanystru a v ruce držel elektrický zapalovač. Muž vyhrožoval, že se zapálí. Policistům se s ním podařilo navázat kontakt a uklidnit ho. Poté se jim podařilo využít jeho chvilkové nepozornosti a zpacifikovat jej. Svým činem tak zachránili lidský život.

Záchranář Martin Bouda, řidič Petr Sloup, lékařka Jana Boučková

Dne 26. září 2016 při návratu z výjezdu okolo 19 hodiny u fotbalového stadionu ve Štruncových sadech zahlédli záchranář Martin Bouda a řidič sanitního vozu Martin Sloup kouř na obzoru nad čtvrtí Roudná. Zanedlouho zjistili, že kouř stoupá ze střechy domu. Z tohoto důvodu ihned tímto směrem vyjeli, na místo dojeli jako první. Ze střechy domu v tu chvíli již začaly šlehat plameny, proto zahájili varování obyvatel a s ostatními složkami integrovaného záchranného systému poté i evakuaci obyvatel. Někteří o požáru vůbec nevěděli. Při evakuaci osob z posledního patra již začalo být vážně ohroženo zdraví i životy obou záchranářů. Kromě lidských životů zachránili i domácí zvířata.

Dne 3. října 2016 během výjezdu k pacientovi se srdečními obtížemi se posádka sanitního vozu čelně střetla s vozidlem, které proti nim vyjelo z protisměru. Ač lékařka Jana Boučková při střetu vozidel utrpěla vážná zranění, po chvíli se také zapojila do poskytování pomoci zraněným, které do té doby ošetřoval záchranář Martin Bouda, jenž při střetu utrpěl lehčí zranění. Po základním zajištění zraněného pacienta z protijedoucího vozu, začal ošetřovat Martin Bouda zraněnou lékařku. Ta odmítla vyslání pomoci letecké záchranné služby a spolu s hasiči asistovala u vyproštění spolujezdce. Poté byla odvezena na do Fakultní nemocnice Plzeň, kde se potvrdila závažná poranění vyžadující hospitalizaci. Zraněný záchranář Martin Bouda byl ošetřován ve fakultní nemocnici do večerních hodin.

Občan Jiří Kšanda, bývalý zaměstnanec Magistrátu města Plzně

Dne 1. září 2016 na Velkém boleveckém rybníku v Plzni zpozorovala žena topící se plavkyni. Na její volání zareagovali dva muži, kteří skočili do vody a plavali topící se ženě na pomoc. Ta v tu chvíli už byla nehybná a v bezvědomí. Společně ji vytáhli z vody, zajistili u ní základní životní funkce, přihlížející na břehu zavolali rychlou záchrannou službu, která ženu převezla do nemocnice. Jedním z mužů, kteří ženě poskytli včasnou pomoc, byl Jiří Kšanda. Druhého zachránce se bohužel nepodařilo najít, rovněž tak ženu, která je přivolala na pomoc. I jim ale patří velký dík a respekt za záchranu lidského života. K události došlo tak, že se seniorka rozhodla zaplavat si v místě mimo hlavní pláž, kde byla voda znečištěna vodními řasami. Zhruba 25 metrů od břehu se jí zamotala ruka do řas, zpanikařila a začala se topit.

Občanka Kateřina Kuglerová

Dne 17. listopadu 2016 se v Plzni na Borech srazila tramvaj s autobusem. Šlo o jednu z největších dopravních nehod v Plzni, co se týká počtu zraněných osob. V prvním okamžiku na místě zavládl chaos. Kolemjdoucí policistka, která je v současné době na mateřské dovolené, neváhala a okamžitě přispěchala zraněným na pomoc. Přestože s sebou měla malého syna, dokázala se postarat hned o několik zraněných lidí, mezi nimiž byl mladík, který při srážce přišel o článek prstu nebo těhotná žena. Pomoc jim poskytla všemi dostupnými prostředky a po příjezdu záchranné služby předala záchranářům všechny důležité informace. Díky její osobní statečnosti a profesionálnímu přístupu se zraněným dostalo okamžité pomoci.

Vyhledání policejního okrsku

Projekty pro bezpečnou Plzeň

Krizové řízení

  • Oddělení krizového řízení
  • Kopeckého sady 11, Plzeň
  • Telefon: 378 033 800
  • Email: karas@plzen.eu