Respektuj 18 v Plzni opět varuje před konzumací alkoholu mladistvými

 Letos je to už pět let, co ve spolupráci města Plzně, Centra protidrogové prevence a terapie a Plzeňského Prazdroje vznikl projekt Respektuj 18, jehož cílem je upozornit na stále vysokou toleranci pití alkoholu u dětí a mladistvých a změnit toto vnímání v české společnosti. Kampaň, která byla v Plzni spuštěna 1. června, se zaměřuje především na rodiče dětí, hostinské a maloobchodní prodejce. Nabádá je, aby problém nepřehlíželi. Zároveň nabízí konkrétní rady a tipy pro rodiče jak o alkoholu s dětmi diskutovat a pro provozovatele hospod a restaurací jak zvládat každodenní situace spojené s prodejem alkoholu nezletilým. V ulicích Plzně se tak můžete setkat s informačními panely, které právě na tuto problematiku upozorňují.


V průběhu pěti let trvání projektu se ke kampani přidali čtyři další významní partneři a to Plzeňský kraj, Moravskoslezský kraj, Městská část Praha 14 a město Ostrava. Z malé pilotní akce, která se zrodila v Plzni, se tak během několika mála let stala zavedená kampaň, o které každoročně píší celorepubliková média. V roce 2016 ji zaznamenalo bezmála 2 miliony Čechů a aktivně ji vyjádřilo podporu přes 100 tisíc lidí včetně více než 550 provozovatelů hospod a restaurací. Letos se navíc projekt Respektuj 18 rozšířil i k našim sousedům na Slovensko.


Současné statistiky sice ukazují mírný pokles spotřeby alkoholu u dětí, přesto se Česká republika stále řadí mezi země s nejvyšším počtem nezletilých, kteří začínají pít velmi brzy. Český národ je velmi tolerantní k pití alkoholu před dovršením 18 let a tento přístup od nás lehce přebírají děti v našem okolí. Až 68 % šestnáctiletých tvrdí, že první zkušenost s alkoholem měli před svými třináctými narozeninami*.


Jednou z letošních novinek v projektu Respektuj 18 je pravidelná měsíční rubrika odborníka na webových stránkách www.respektuj18.cz. V rámci této rubriky budou řešena aktuální témata, například jak dítě připravit na školní výlet či školu v přírodě.


I letos se na konci školního roku uskuteční „Den Respektuj 18“, stěžejní událost celé kampaně. Na náměstí Republiky v centru Plzně se 27. června objeví informační stánek projektu a hostesky vyrazí do ulic města, aby vyzvaly veřejnost k podpoře hlavní myšlenky projektu. Každý pak může prostřednictvím interaktivního tlačítka nebo připnutím červené placky s osmnáctkou vyjádřit svůj nesouhlas s podáváním a prodejem alkoholu dětem.


V rámci této akce si Plzeňané budou moci na stánku diskrétně popovídat s odborníkem na závislosti a získat užitečné rady pro řešení konkrétních situací spojených s alkoholem a dětmi. U stánku bude také možnost zasoutěžit si s Ondřejem Bankem na lyžařském trenažéru. Právě několikanásobný mistr České republiky v lyžování a hvězda loňského ročníku Stardance Ondřej Bank se stal ambasadorem projektu pro rok 2017. Ondřej projekt podporuje nejen zapůjčením své tváře a jména v rámci mediální kampaně, ale i osobní účastí na Dnech Respektuj 18 v Plzni i v Ostravě. Dorazte proto koncem června na náměstí Republiky a využijte příležitost setkat se osobně s tímto charizmatickým sympaťákem a podpořit myšlenku Respektuj 18.

* Zdroj: Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách, 2015.

Vyhledání policejního okrsku

Projekty pro bezpečnou Plzeň

Krizové řízení

  • Oddělení krizového řízení
  • Kopeckého sady 11, Plzeň
  • Telefon: 378 033 800
  • Email: karas@plzen.eu