Spolek Ulice Plzeň anonymně testuje na HIV

186 - právě tolik bezplatných a anonymních testů na HIV provedl v loňském roce v Plzni a okolí terénní program Spolku Ulice Plzeň.


Spolek Ulice Plzeň je zájmové sdružení osob zabývajících se mimo jiné i prevencí šíření infekčních chorob, včetně HIV. O testování na HIV je ve Spolku Ulice Plzeň každoročně velký zájem. Screeningové testování provádí jak u své primární klientely, tak u široké veřejnosti. A to především z důvodu, že hlavní cestou šíření infekce HIV v ČR je cesta sexuálního přenosu.

Tento fakt je také jedním z důvodů, proč se Spolek Ulice Plzeň každoročně připojuje ke kampani Evropský testovací týden na HIV a žloutenky (více zde). Cílem této kampaně je zviditelnění problematiky HIV/AIDS a zvýšení dostupnosti bezplatného a anonymního testování veřejnosti. Hlavně pak osobám, které se ocitly v riziku nákazy.


V rámci kampaně Evropský testovací týden na HIV a žloutenky měl Spolek Ulice Plzeň k dispozici dvě testovací místnosti, ve kterých se zájemci nechali testovat. Dále byla navázána velice dobrá spolupráce s MUDr. Danielou Fránovou ze Zdravotního ústavu, se kterou proběhlo testování na HIV návštěvníků jednoho plzeňského gay klubu, a to přímo v prostorách zmíněného klubu. V tomto případě tedy služba přišla za klientem.


Tento způsob prevence je velmi přínosný a efektivní. "V roce 2016 se nám podařilo otestovat 138 osob, z toho některé opakovaně. U těchto osob bylo provedeno celkem 711 testů. 186 testů na HIV, 175 testů na HBV, 167 testů na HCV, 182 testů na syfilis a 1 test na HAV. HBV, HCV a HAV jsou zkratky pro žloutenky. Všechny testy na HIV byly negativní. V oblasti testování jsme dlouhodobě nejúspěšnější mezi všemi organizacemi s podobným primárním zaměřením v Plzeňském kraji", uvedl Martin Parula, výkonný ředitel Spolku Ulice Plzeň.

Hlavním cílem testování na infekční choroby včetně HIV je pro Spolek Ulice Plzeň ochrana veřejného zdraví. A to především v Plzni a okolí. Včasným zjištěním zdravotního stavu a možností zajistit léčbu nemocného jedince tak lze zabránit dalšímu šíření nemoci, jde tedy o snižování rizik.

 

Vyhledání policejního okrsku

Projekty pro bezpečnou Plzeň

Krizové řízení

  • Oddělení krizového řízení
  • Kopeckého sady 11, Plzeň
  • Telefon: 378 033 800
  • Email: karas@plzen.eu