Čistý podchod
Projekt Čistý podchod funguje v Plzni už druhým rokem, v lednu 2014 ho rozjel Odbor bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně společně s neziskovou organizací Point 14.
Má za úkol naučit základním pracovním návykům drogově závislé osoby žijící na ulici. Díky projektu už dokonce někteří klienti nastoupili léčbu.
„Projektu se účastní drogově závislí klienti, kteří jsou na ulici. Přímo na ulici je oslovují a motivují terénní pracovníci, kteří je ale většinou už znají,“ uvádí Karel Nyerges z neziskové organizace Point 14 s tím, že ohlasy od klientů na projekt jsou pozitivní.
Ti, co se do projektu zapojí, uklízí jedenkrát týdně podchod u Centrálního autobusového nádraží. Na místě vyfasují košťata a další úklidové pomůcky. Někteří sem přicházejí pravidelně.
„Zpětné vazby od klientů máme pozitivní, jsou rádi, že to mohou dělat. Díky odboru bezpečnosti a prevence kriminality jim můžeme dát za dobře odvedenou práci bagetu. Cílem je díky projektu aktivovat u těchto lidí pracovní návyky,“ uvádí dále ředitel organizace Point 14.
Největší odměnou ale je, že se drogově závislý klient rozhodne nastoupit léčbu. „Už se nám stalo, že někteří skrze tento úklid nastoupili do léčby. To nebývá úplně běžné, že by člověk z terénních aktivit šel rovnou do léčby,“ vysvětluje Karel Nyerges.
Práce s drogově závislými je velmi složitá, často jde o velmi dlouhý proces. Přesto se i díky takovým projektům podaří vrátit určité procento těchto lidí zpět do společnosti. A projekt by měl pomoci také ke změně vnímání ostatních na tyto lidi na pokraji společnosti. Často je na ně nahlíženo velmi negativně. Projekt jako je Čistý podchod ale dává těmto lidem u ostatních šanci. Pracovníci terénního programu za dobu realizace projektu zaznamenali už několik kladných reakcí z řad cestujících na autobusovém nádraží.