Hasiči v pondělí zlikvidují nalezené hnízdo sršně asijské. Veřejnost může pomoci s jejich hledáním

Výskyt sršně asijské, invazivního druhu hmyzu, který se specializuje na lov včel, byl minulý čtvrtek 5. října 2023 potvrzen v Plzni. Ve Skvrňanech ochránci přírody nalezli přibližně deset jedinců, v pondělí 9. října pak vysoko v korunách stromů i jejich hnízdo. Jedná se o první výskyt v České republice. O případu informovala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK). Hasiči během pondělního odpoledne hnízdo zlikvidují.

Město Plzeň nyní žádá občany, aby případné informace o výskytu těchto sršňů předávali na speciální skupinu pro invazivní druhy AOPK, a to prostřednictvím e-mailové adresy invaznidruhy@nature.cz. Protože sršeň asijská je schopna rychlého šíření, a velmi nebezpečná pro včely, je důležité, aby byla podezření na její výskyt co nejdříve hlášena,“ upozornil Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Sršeň asijská je jedovatý sociální blanokřídlý hmyz z čeledi sršňovitých. Je to spíše menší až středně velký druh, velikostí málokdy přesahuje 30 mm. Jde o útočnou a dravou sršeň, která se specializuje na lov včel. Vytváří množství poddruhů, respektive barevných variant, jež až do roku 2004 obývaly pouze některé části jižní, východní a jihovýchodní Asie. V roce 2004 byl jejích poddruhů zavlečen do francouzské Akvitánie, odkud se jako invazní druh rychle šíří do dalších oblastí. Z Francie se dále již dostal do Itálie, Belgie, Španělska, Portugalska, Německa, Velké Británie, Švýcarska, Lucemburska a Nizozemska.

Vyhledání policejního okrsku

Projekty pro bezpečnou Plzeň

Krizové řízení

  • Oddělení krizového řízení
  • Kopeckého sady 11, Plzeň
  • Telefon: 378 033 800
  • Email: karas@plzen.eu