Západní okruh Plzně se otevřel řidičům. Propojuje Borská pole se Severním Předměstím

Otevření okruhu (fotografie: M. Chaloupka)


Nově vybudovaný Západní okruh Plzně, který nyní propojuje Bory, Skvrňany, Křimice, Radčice a Severní Předměstí, byl v neděli 19. února slavnostně otevřen. Původně se počítalo s tím, že obchvat bude dostavěn na jaře letošního roku. Stavbu za přibližně 2,2 miliardy korun se však podařilo dokončit s několikaměsíčním předstihem. Etapa navazuje na již zprovozněnou první část Domažlická – Chebská, která začala fungovat v září roku 2014. Řidičům se komunikace otevřela v noci na pondělí.

Za město Plzeň se slavnostního aktu a střihání pásky zúčastnili primátor Roman Zarzycký a náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.

„Pevně věřím, že Západní okruh významně zlepší dopravní situaci ve městě a potěší nejen řidiče, ale i Plzeňany, kteří k cestování po městě využívají MHD. Mám radost, že jsme u otevření takto velké investice mohli být. Pro nás tím ale práce rozhodně nekončí. Zlepšení dopravní situace je pro nás jednou z priorit a už nyní připravujeme řadu dalších projektů,“ řekl primátor Plzně Roman Zarzycký.Dotace na stavbu obchvatu od Evropské unie činila přes 1,5 miliardy korun, Město Plzeň přispělo 305 miliony. Částka byla určena mj. na výstavbu nových místních komunikací včetně mostních konstrukcí a příslušenství, jako jsou protihlukové stěny, odvodnění, veřejné osvětlení či biokoridor. Město dále financovalo cyklostezky, chodníky, vegetační úpravy nebo trasy optických sítí pro Správu informačních technologií města Plzně. Nedílnou součástí investice jsou přeložky inženýrských sítí.

Z dopravních modelů, které má město k dispozici, vyplývá, že nový úsek Západního okruhu by mělo po zprovoznění využívat zhruba jedenáct tisíc aut denně, což je zhruba pětina současné zátěže Karlovarské a Klatovské třídy,“ uvedl náměstek primátora Aleš Tolar.S úlevou od aut by Plzni měly pomoci i nové linky autobusů MHD, které vyjedou 27. února. „Linka číslo 24 pojede nově v trase Bolevec-Košutka-Radčice-Křimice-Zadní Skvrňany-U Panasoniku-Bory. Linka číslo 25 bude nově vedena v základní trase Bolevec-Nemocnice Lochotín-Vinice-Radčice-Křimice-Zadní Skvrňany-Podnikatelská-Univerzita,“ upřesnil Tolar.

Město počítá s provozem obou linek v pracovní dny v základním intervalu přibližně 60 minut, v přepravních špičkách 30 minut, v úseku z Borských polí do Zadních Skvrňan ve vzájemném časovém prokladu, to znamená střídavě. „Doufáme, že se navýšením spojů podaří přimět k cestování veřejnou dopravou i některé řidiče,“ doplnil náměstek.

Délka úseku druhé etapy je 3,3 kilometru, jeho součástí je estakáda přes řeku Mži dlouhá 1,2 kilometru. Součástí stavby je rovněž výstavba mostů, biokoridorů, smíšené stezky pro pěší a cyklisty, přeložky inženýrských sítí, založení ozeleněných ploch osázených stromy a keři. Stavba vyšla na zhruba 2,2 miliardy korun. Zhotovily ji firmy BERGER BOHEMIA, a. s. a Metrostav a.s.

 

Vyhledání policejního okrsku

Projekty pro bezpečnou Plzeň

Krizové řízení

  • Oddělení krizového řízení
  • Kopeckého sady 11, Plzeň
  • Telefon: 378 033 800
  • Email: karas@plzen.eu